Dominikańska 1a, 35-077 Rzeszów

17 859 76 06

17 859 76 50

Zadzwoń do nas

17 859 76 06 , 17 859 76 50

Godziny otwarcia

Pon-Pt: 9:00 - 20:00 Sobota: 9:00 - 14:00

Protetyka

KORONY PROTETYCZNE

Jeżeli Wasze zęby są zniszczone, mają duże wypełnienia, są przebarwione lub uległy złamaniu, to wymagają one wykonania koron. Korona protetyczna przypomina czapeczkę, którą na stałe cementuje się na oszlifowanym zębie.Dzięki temu wzmacnia ona ząb i jednocześnie odtwarza jego funkcję oraz naturalny i zdrowy wygląd.

W zależności od rodzaju materiału z którego wykonuje się korony wyróżniamy:

 

 

 

 

 • Korony lane metalowe – bardzo wytrzymałe, ale niekosmetyczne. Wykonuje się je na tylne zęby, często dla wzmocnienia zęba do protezy.
 • Korony na podbudowie metalowej licowane porcelaną – są bardzo wytrzymałe i kosmetyczne. Mogą być wykonane na stopie chromo – niklowym (niewskazane u pacjentów z uczuleniem na metale) lub na złocie.
 • Korony pełnoceramiczne – to korony wykonane wyłącznie z porcelany ,bez podbudowy metalowej.
  Są one najbardziej estetyczne z wszystkich wymienionych koron.Charakteryzują się trwałością barwy,kształtu oraz  znakomitą przeziernością,doskonale imitując w ten sposób szkliwo zęba.Nie dają one efektu”szarości” w miejscu gdzie korona łączy się z dziąsłem.
  Szczególnie polecane są do odbudowy zębów w odcinku przednim. Stanowią też element mostów protetycznych.

 

WKŁADY KORONOWO-KORZENIOWE

Są to metalowe lub ceramiczne elementy, które odtwarzają zniszczoną koronę zęba. Stanowią one filar dla przyszłej korony protetycznej.

 

LICÓWKI PORCELANOWE

Są uzupełnieniami kosmetycznymi, które wykonuje się dla poprawienia wyglądu zębów. Są one cienkimi nakładkami porcelanowymi, umocowanymi na specjalnych cementach na zewnętrznej – licowej powierzchni zęba.

Wskazania do wykonania licówek:

 1. zęby martwe, przebarwione
 2. diastemy między zębami
 3. zęby krzywo ustawione w łuku
 4. poprawa kształtu zębów
 5. zmiana koloru zębów
 6. złamania brzegu lub kąta zęba

 

 

MOSTY PROTETYCZNE

Są uzupełnieniami, które odtwarzają braki pojedynczego lub kilku zębów. Przypominają one połączone ze sobą korony. Są cementowane na stałe w jamie ustnej i wyglądają jak naturalne zęby. Podobnie jak korony, wykonuje się je z różnych materiałów ( chromo – niklowe licowane porcelaną, na podbudowie ze złota licowane porcelaną lub pełnoceramiczne).

 

 

PROTEZY CZĘŚCIOWE

To ruchome uzupełniania protetyczne. Składają się one z cienkościennej akrylowej płyty, która przylega do podniebienia (w przypadku protezy górnej) lub do wyrostka zębodołowego od strony języka ( w przypadku protezy dolnej) oraz z zębów uzupełniających braki zębowe w jamie ustnej. Utrzymanie protezy uzyskujemy poprzez klamry metalowe umieszczone na zębach własnych pacjenta. Obecnie wykonuje się protezy nie tylko z akrylu, ale także z acetalu czy nylonu. Zaletą tych protez jest to, że nie posiadają metalowych klamer na zębach, są cieńsze, elastyczne i nie wywołują reakcji alergicznych.4

 

 

PROTEZY CAŁKOWITE

Wykonuje się w przypadku braku wszystkich zębów u pacjenta. Zbudowane są one z rozległej płyty akrylowej i 12 – 14 zębów.

 

 

PROTEZY SZKIELETOWE

Przy brakach zębów wymagających wykonania protez cześciowych można w określonych przypadkach wykonać protezę szkieletową. Na podniebieniu zamiast płyty akrylowej znajduje się wtedy bardzo cienka konstrukcja metalowa z bardzo lekkiego i wytrzymałego metalu. Do jej utrzymania wykorzystuje się klamry z tego samego stopu.

 

 

PROTEZY BEZKLAMROWE

Są to protezy szkieletowe, które zamiast mało estetycznych klamer, posiadają zakotwiczenie w postaci zatrzasków, zasuw, teleskopów lub belek.