Dominikańska 1a, 35-077 Rzeszów

17 859 76 06

17 859 76 50

Zadzwoń do nas

17 859 76 06 , 17 859 76 50

Godziny otwarcia

Pon-Pt: 9:00 - 20:00 Sobota: 9:00 - 14:00

Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna jest specjalistyczną dziedziną medyczną. W jej zakresie znajdują się takie zabiegi jak: ekstrakcje zębów, chirurgiczne usuwanie zębów zatrzymanych (najczęściej zębów ósmych), resekcja wierzchołków korzeni, zabiegi plastyczne na kości oraz dziąśle, usuwanie zmian na śluzówce jamy ustnej, plastyka (podcięcie) przerośniętych wędzidełek wargi górnej/dolnej/języka.

W ostatnich latach w związku z dynamicznym rozwojem leczenia implantologicznego profil zabiegów chirurgicznych poszerzył się całą grupę zabiegów związanych z regeneracją tkanki kostnej, takich jak: podnoszenie dna zatoki szczękowej, przeszczepy tkanki kostnej, augmentacje kości i tkanek miękkich- więcej o leczeniu w zakładce implantologia.

W Naszej klinice mają Państwo możliwość skorzystania z pełnego zakresu usług stomatologicznych. Dzięki doświadczeniu Naszych specjalistów oraz dostępności najnowocześniejszego sprzętu medycznego, jesteśmy w stanie wykonać wszelkie zabiegi bezpiecznie, bezboleśnie i w pełnym komforcie dla Pacjenta. Większość zabiegów przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym – po aplikacji środka znieczulającego możliwe jest bezbolesne przeprowadzenie zabiegu.

Dodatkowym atutem Naszej kliniki jest obecność w pełni wyposażonego gabinetu do przeprowadzania zabiegów stomatologicznych w znieczuleniu ogólnym oraz współpraca z zespołem doświadczonych anestezjologów. Umożliwia Nam to w sposób bezpieczny dla Pacjenta wykonywanie najtrudniejszych zabiegów w tym u pacjentów upośledzonych. Znieczulenie ogólne – narkoza ma szczególne znaczenie w przypadku Pacjentów, u których lęk przed wizytą u stomatologa wyklucza podjęcie leczenia.

Najpopularniejsze zabiegi:

  1. Operacyjne usuwanie zębów zatrzymanych (zębów ósmych) – zabieg ten dotyczy zębów, które ze względu na brak miejsca w łuku lub swoje nieprawidłowe położenie nie mają możliwości prawidłowego ustawienia. Ze względu na poziom trudności oraz ryzyko wystąpienia powikłań, zabieg powinien być wykonywany przez doświadczonego lekarza. Nacięcie dziąsła oraz usunięcie tkanki kostnej umożliwia bezpieczną ekstrakcję zęba zatrzymanego.
  1. Operacyjne odsłanianie/usuwanie zębów zatrzymanych – bardzo często w przypadku leczenia ortodontycznego, gdy jednym z problemów jest obecność zęba zatrzymanego zachodzi konieczność jego chirurgicznego odsłonięcia oraz naklejenia zamka ortodontycznego celem jego wprowadzenia do łuku zębowego. W przypadkach, gdy wprowadzenie zęba nie jest możliwe zachodzi konieczność jego usunięcia, co umożliwia dalsze kontunuowanie leczenia ortodontycznego.
  1. Resekcja wierzchołka korzenia – w przypadku rozwoju znacznych zmian zapalnych, których gojenie nie przebiega pomimo prawidłowego przeprowadzenia leczenia kanałowego, konieczne jest ich chirurgiczne usunięcie. Po nacięciu i odsłonięciu dziąsła uzyskuje się dostęp do patologicznych tkanek. Są one usuwane, natomiast wierzchołek korzenia od strony ubytku uzupełnia się specjalistycznym materiałem. Dzięki temu uzyskuje się warunki do prawidłowego gojenia tkanek.
  1. Usuwanie torbieli kości szczęki i żuchwy – w pewnych sytuacjach w kościach szczęk mogą powstawać zmiany torbielowate, często osiągające duże rozmiary. Są one zbudowane z nabłonkowej torebki wypełnionej płynem. Bezwzględnie wskazane jest ich chirurgiczne usunięcie. Zabieg ten często jest połączony z resekcją wierzchołów korzeni objętych zmianą. Mniejsze torbiele usuwane są w znieczuleniu miejscowym. Większe zmiany wymagają zabiegu w znieczuleniu ogólnym. Decyzja o sposobie leczenia zapada po konsultacji z lekarzem.
  1. Plastyka wędzidełka – jest to zabieg polegający na korekcie nieprawidłowego wędzidełka. Najczęściej dotyczy warg oraz języka. Przerośnięcie wędzidełka z pozoru może wydawać się błahym problemem, jednak wywołuje szereg niekorzystnych następstw począwszy od powodowania diastemy pomiędzy zębami siecznymi poprzez problemy z przyzębiem, a w skrajnych przypadkach na trudnościach w odżywaniu włącznie. Bardzo często pacjenci na zabieg kierowani są przez logopedę, gdyż przerośnięcie wędzidełka może być przyczyną nieprawidłowej wymowy. Zabieg korekty jest bezpieczny i bezbolesny dla pacjenta, dlatego też w przypadku stwierdzenia nieprawidłowego wędzidełka warg lub języka należy niezwłocznie wykonać jego korektę.
  1. Leczenie zmian na błonie śluzowej – ze względu na złożoną budowę oraz obecność wielu zróżnicowanych tkanek w jamie ustnej może pojawiać się szereg zmian patologicznych związanych z błoną śluzową. Większość z nich przyjmuje formę łagodnych guzów obecnych na dziąśle, policzkach, języku czy podniebieniu. Oferujemy Państwu możliwość ich bezbolesnego usunięcia. Wszystkie usuwane zmiany są następnie poddawane badaniu histopatologicznemu.